Тема. Розділові знаки при
однорідних членах речення
Мета:
навчальна: повторити і закріпити знання
учнів про вживання розділових знаків у реченнях з однорідними членами речення;
розвиваюча: розвивати вміння правильно
ставити розділові знаки в таких реченнях;
виховна: виховувати патріотичні почуття,
почуття поваги до традицій рідного краю.
Тип уроку: урок-подорож, урок актуалізації
та систематизації вивченого матеріалу
Методичне забезпечення: карта, дидактичний матеріал,
музичний супровід.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів
Учитель. Я отримала досить дивне і цікаве
запрошення.
Сміливих та допитливих, кмітливих
та впевнених у собі запрошуємо випробувати себе у незвичайній пригоді.
Синтаксис та Пунктуація
До
запрошення ще й карта додається.
ІІІ. Повідомлення теми та мети
уроку
1. Учитель. Виявляється, у морі Однорідних
членів знаходиться острів Розділових знаків. Тому нас чекає подорож, бо ж краще
раз побачити, ніж сто разів почути, щоб вкотре переконатись про місце знаходження
розділових знаків, їх координати у морі речень з однорідними членами речення.
2.
Бесіда:
Перш, ніж вирушимо, давайте пригадаємо:
- Які члени речення називаються однорідними?
- Які члени речення можуть бути однорідними?
- Яким зв’язком поєднуються однорідні члени речення?
- Які розділові знаки ставляться при однорідних членах
речення?
Учитель. Правильно. З ними ми
зустрінемось на острові. А попливемо шхуною «Мова», яку нам надало туристичне
агентство «Пунктуація» В добру путь.
(Музика з шумом моря)
І перше завдання нам підготувало Море Однорідності.
3. Вправа-аналіз
Прочитайте текст. Доведіть, що перед вами текст. Визначте
його основну думку. Вкажіть однорідні члени речення, яким зв’язком
сполучаються. Пояснити розділові знаки.
Любов – довготерпелива, любов – лагідна. Вона не
заздрить, не чваниться, не надимається, не бешкетує, не шукає свого, не
поривається до гніву, не задумує зла, не тішиться з кривди, радіє правдою.
Любов усе зносить, в усе вірить, сподівається, все перетерпить. Любов ніколи не
минає. Пророцтва зникнуть, мови замовкнуть, знання зникне. Зостануться цих
троє: віра, надія, любов. Але найбільша – любов. (З Біблії).
Учитель. Поки ми виконували завдання, тихі хвилі
Однорідного моря принесли нас до острова. Яке надзвичайно свіже повітря! А легенький
вітерець ще й оббризкує теплими крапельками. Це не простий вітер. Він існує
лише на острові Розділових знаків – це Вітер Ком.
Наступне випробування від нього.
3.
Пояснювальний диктант.
Речення перепишіть. Поставте розділові знаки. Свій вибір обґрунтуйте.
Хоч убога-убога наша хатина, та в цей вечір і вона
покращала, побагатшала. Її бідність скрасили і вишиті рушники, і кетяги калини,
і запашне сіно на покуті, свят-вечірній стіл. На ньому зараз лежить три
хлібини, грудка солі, височіє стос гречаних млинців. І стоять з різними пісними
стравами ті святошні мальовані полумиски, що бажають людям здоров’я і щастя, і
червоного цвіту.
Батько перший заходить за стіл, оглядає всі страви і
поглядом дякує матері за її старання.
Учитель. Давайте прогуляємося по острові.
Ви тільки гляньте, які цікаві рослини!? Нагадують … двокрапку.
-
Що ви знаєте про двокрапку при однорідних членах речення?
(Відповіді учнів)
4.
Гра «Майстерня слова»
Наближаються новорічні свята. Складіть речення, пов’язане
з Різдвом Христовим, щоб у ньому ставилась двокрапка.
Учитель. Ми не можемо пройти далі, бо
шлях нам перегородив рівненький потічок із назвою Тире.
-
Коли при однорідних членах речення ставиться тире?
5.
Гра «Трансформер»
Перебудуйте речення так, щоб на місці двокрапки ставилось
тире.
Усе мені рідне: земля України, небо і люди. А цій землі
нічого не забракло: ні рік, ні моря, ні озер, ні трав. Земля безсмертя кожному
дала: поету, космонавту, гречкосію. Все, як у рідному домі: і піч, і сволок, і
скрині, і божниця з вишиваними рушниками. Від тебе все: і хліб, і весен перший
цвіт, і світлий обрій, і криниця чиста, і серця жар, і мрій стрімкий політ, і
за селом стежина серед жита.
Учитель. А ось і вершина острова, яка
називається Двокрапка-Тире.
-
Коли у реченнях з однорідними членами одночасно ставляться двокрапка і
тире?
6.
Синтаксичний практикум.
Виконати
синтаксичний розбір речення.
Люди різних поколінь: діди, батьки, діти – прагнуть волі
й незалежності для своєї Вітчизни.
Учитель.
Ми повертаємось назад. А щоб дорога не була довгою, ви прочитаєте складені вдома лінгвістичні
казки про розділові знаки при однорідних членах речення.
ІV. Підведення підсумків уроку
Щиро дякую всім присутнім: і юним мандрівникам, і гостям.
Не забувайте про острів Розділових Знаків, навідуйтесь до нього. Нехай вас
всюди супроводжують добро, мир і любов.
V. Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи.
Творчих успіхів і невичерпної фантазії! Нових досягнень!
ВідповістиВидалити